Tradycyjna zupa rosół jest uważana za klasyk w polskiej kuchni. Zgodnie z powiedzeniem, że im coś jest starsze, tym lepiej smakuje, rosół im dłużej jest gotowany, tym bardziej aromatyczny i smaczny. Zwykle przyrządzany jest z połączenia mięsa wołowego i drobiu, jednak w niektórych przypadkach może być także gotowany na bazie mięsa wieprzowego. Ten typ wywaru jest jednak częściej stosowany do przygotowywania cięższych zup, takich jak kapuśniak.
Pierwsze kroki
Podam Ci mój sposób na rosół, który jest jednocześnie aromatyczny i przejrzysty. Najlepiej, aby bazą rosołu było mięso drobiowe, czasem używam również dzikiego drobiu, takiego jak kaczka, bażant lub gołąb. Czasami dodaję także kawałki mięsa wołowego, najczęściej jest to szponder. Aby uzyskać dobry smak, warto w garnku obsmażyć mięso do złotego koloru. Następnie dodaj warzywa, takie jak marchew, seler, pietruszkę, por i cebulę, a także białą kapustę. Szczególnie ważne jest prawidłowe traktowanie cebuli – warto ją palić w łupinach, ponieważ w ten sposób uzyskasz intensywniejszy smak, a także pierwszą fazę klarowania, która pozwala na utrzymanie przejrzystego koloru rosołu.
Klarowne triki
W czasie gotowania rosołu, zwróć uwagę na nowalijki, które pojawiają się w maju. Zamiast obierać warzywa, umyj je dokładnie, ponieważ najwięcej wartości odżywczych znajduje się w skórce. Włóż warzywa do garnka z mięsem i zalej zimną wodą, aby rosół był jasny i smaczny. Wzbogacenie smaku uzyskasz dodając do rosołu pół pomidora i jeden goździk. Pomidor klarowanie wprowadzi do rosołu złocisty kolor, a goździk wzmocni jego smak.
Przyprawy

Rosół przyprawiam trzema przyprawami: solą, pieprzem i lubczykiem. To są przyprawy mojego dzieciństwa i smaki, które znam. Doprawiaj rosół od samego początku, aby stworzyć bazę smaku – dodaj łyżkę soli, dwie porządne szczypty pieprzu i lubczyk. Teraz proces gotowania. W większości domów niedzielne obiady jada się między 12.00 a 13.00. Wstań wcześniej i postaw rosół o 8.00 – ja tak robię. Kiedy rosół się zagotuje, skręć ogień do minimum, tak aby nie gotował się zbyt mocno. I co jakiś czas dolej do niego szklankę zimnej wody. Hartowanie zimną wodą to kolejny etap klarowania rosołu.
Przygotowanie
Pojawiła się na wierzchu piana? To jest białko z mięsa, czasami nazywane szumowiną. Jak ją usunąć? Moja mama używała łyżki cedzakowej, ale jako szef kuchni uważam, że to błąd. Zamiast tego, pozwól jej opaść na dno garnka. Długie i powolne gotowanie rosołu pozwala wydobyć pełny smak i wartości odżywcze z mięsa i warzyw.