Biszkopt przepis

Biszkopt przepis

Uwielbiam ten przepis na biszkopt. Jest łatwy i można zrobić setki różnych ciast z tą bazą. Jest to klasyczny europejski biszkopt (aka Genoise). Kiedy już opanujesz ten przepis (zapamiętasz go po kilku rundach), będziesz piec rzeczy, które wyglądają i smakują jak z wymyślnej piekarni.

Wskazówki

 1. Kiedy w cieście nie pozostaną żadne smugi mąki, złóż je kilka razy, aby upewnić się, że nie brakuje kieszonek z mąki na spodzie.
 2. Upiecz warstwy ciasta zaraz po złożeniu w mące – nie powinny siedzieć zbyt długo
 3. Zawsze używaj konwencjonalnego ustawienia piekarnika (nie konwekcyjnego/wentylatorowego)
 4. Elektryczny mikser ręczny potrzebuje 2-4 minut dłużej, aby ubić jajka
 5. Piec na środku piekarnika
 6. Wstaw ciasto do w pełni rozgrzanego piekarnika
 7. Nie otwieraj drzwi piekarnika, aby sprawdzić ciasto aż do końca.

Składniki

 • 6 dużych jaj, temperatura pokojowa
 • 1 filiżanka cukru granulowanego, 210 gramów
 • 1 filiżanka uniwersalnej mąki, 130 gramów
 • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Przepis na biszkopt

Przepis na biszkopt

Przygotuj:
Rozgrzej piekarnik do 180˚c. Wyłóż spody dwóch tortownic papierem pergaminowym (nie smaruj boków).

Jak zrobić to ciasto:
W misce elektrycznego miksera stojącego wyposażonego w przystawkę do ubijania (to jest ten, który mam), ubij 6 dużych jaj przez 1 minutę na wysokich obrotach. Przy włączonym mikserze, stopniowo dodawaj 1 szklankę cukru i kontynuuj ubijanie 8-10 minut, aż będzie gęste i puszyste.

Ubij razem 1 szklankę mąki i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, a następnie przesiej tę mieszankę do puszystej mieszanki jajek, jedną trzecią na raz. Składaj szpatułką z każdym dodatkiem tylko do momentu włączenia. Zeskrob szpatułkę z dna, aby złapać wszelkie kieszenie mąki i przestań mieszać, gdy nie pozostaną żadne smugi mąki. Nie przesadzaj z mieszaniem, bo ciasto się zdeformuje.

Podziel równomiernie ciasto pomiędzy przygotowane tortownice (pomocne jest posiadanie wagi kuchennej do ważenia tortownic). Piec w temperaturze 180˚C przez 23-28 minut (mój piekarnik potrzebował 25 minut), lub do momentu, gdy wierzch będzie złotobrązowy. Zdejmij z patelni, przesuwając cienką szpatułkę (tutaj jest ta, którą uwielbiam do ciast) wokół krawędzi, a następnie przenieś na stojak druciany i usuń pergamin. Ostudź ciasto do temperatury pokojowej, a następnie pokrój warstwy równo na pół za pomocą ząbkowanego noża.

Rekomendowane artykuły